קורס — "האחד והאחר. האקט הפסיכואנליטי"; סוזנה הולר, שנה"ל תשע"ח

קורס — "האחד והאחר. האקט הפסיכואנליטי"; סוזנה הולר, שנה"ל תשע"ח

האחד והאחר. האקט הפסיכואנליטי

פרויד המציא שיח מיוחד במינו, שבו היעילות של המפגש, המעוילות שלו, מיסתורית. אינו מסתכם בהסכמה או בלי הסכמה. אינו מניב החלטות, אינו מכוון לתוצאה ידועה מראש. הוא שיח שמסתכן בהליכה מחוץ למוסכמות החברתיות ונותן אפשרות מיוחדת במינה להופעת הדבר השונה,

לאמירה שמפתיעה אפילו את מי שאומר אותה. זה שיח שאינו נכנע להוויה הקבועה מראש. הוא נענה למה שקיים במחשבה ובפנטסמה על ידיי זה שבו האנליסט מזמין לדבר ומתחיב להקשיב.

לאקאן גילה שהדבר מתאפשר כי במקור של השיח הזה ישנו אקט. אקט שהוא במקורו אקט שמתרחש בתוך השפה (שהרי רק מדברים) אך הוא נפרד מהדיבור ונוגע בגוף, ובמה שלא ניתן להאמר.

פרויד חיבר בין הפגם או חסר באקט של הפצינט וההופעה של הנברוזה. הסיבה של הסימפטום היתה כרוכה בהעדר התגובה המתאימה להתרחשות הטראומטית. החקירה של לאקאן את האקט הפסיכואנליטי נמצא בקצה השני של הכשל שבאקט.

נלמד במשך המפגשים של הסמינר איך האנליטיקאי נושא את הסימפטום שלו באופן שמאפשר לו לפעול בשדה בו הוא לבד, ללא ערבות של האחר ובבדידות שאחרי סוף האנליזה שלו עצמו.

ננסה להבהיר את הקסם המוזר של דיבור שיש לו אפקט שנופל מחוץ לשפה ומאפשר את השינוי דרך החיבור עם הלוגיקה שבגוף, שהיא שונה מהלוגיקה של השפה.

השעורים יתקיימו בימי ראשון בשעה 18.15 במרכז מינרבה למדעי הרוח. ב2017: 5בנובמבר, 10 בדצמבר. ב2018: 7 בינואר, 18בפברואר 18 במרץ, 22 באפריל , 6 במאי ו10 ביוני (שמונה מפגשים)

הסמינר של לאקאן משנת 1967-68  ״האקט הפסיכואנליטי״ יהווה מורה דרך.

הקורס הרביעי של סוזאנה הולר על פסיכואנליזה לאקאניאנית
הקורס יתקיים אחת לחודש במהלך שנה"ל תשע"ח